Povećano zapošljavanje žena 45+ kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja

Položaj žena 45+ na tržištu rada

Cilj projekta „Povećano zapošljavanje žena 45+ kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja“ je da doprinese povećanju zapošljivosti žena starijih od 45 godina, putem zagovaranja za uvođenje rodne perspektive i u politike zapošljavanja, kroz njihovo uskladjivanje sa politikama za rodnu ravnopravnost.

Osnova za zagovaranje će biti bazirana na Zakonu o rodnoj ravnopravnost koji prepoznaje 45. godinu starosti kao granicu posebne osetljivosti na tržištu rada i ističe da se „ne smatra diskriminacijom preduzimanje podsticajnih mera radi zapošljavanja i samozapošljavanja teže zapošljivih kategorija lica, kao što su između ostalih osobe starije od 45 godina”. U Nacionalnoj strategiji za rodnu ravnopravnost za period 2021. do 2030. godine, govori se direktno o nezaposlenim ženama 45+ kao jednoj od teško zapošljivih grupa imajući u vidu njihov otežan pristup održivom zapošljavanju i samozapošljavanju, te se preporučuju inovativni programi i mere za kreiranje radnih mesta radi njihovog aktiviranja na tržitu rada.

Glavna poruka javnog zagovaranja biće da se poboljšanje položaja žena na tržištu rada, uključujući i žene 45+, može ostvariti samo pod uslovom da zakonski dokumenti koji to regulišu postanu mnogo više rodno senzitivni i uvedu neke specifične podsticajne mere za zapošljavanje žena.

Javno zagovaranje ciljaće donosioce odluka i realizovaće se na nacionalnom i lokalnom nivou u saradnji sa ženskim organizacijama „Putokaz” iz Kragujevaca, „Laris“ iz Čačaka, i „Miona“ iz Aleksandrovca. Projekat traje godinu dana, a neke od glavnih aktivnosti uključiće istraživanja, ankete sa ženama preko društvenih mreža, dijalozi sa nosiocima odluka, organizovanje okruglih stolova, informativne kampanje na društvenim mrežama i medijima.

Podaci Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) pokazuju da dok se u odnosu na prošlu godinu apsolutni broj nezaposlenih žena smanjio, procenat žena starijih od 45 godina u ukupnom broju nezaposlenih žena se povećao i iznosi 48 odsto. Najveći broj je ostao bez posla pošto su proglašene tehnološkim viškom ili su otpuštene posle zatvaranja preduzeća u kome su do tada radile (42,8% je dobilo otkaz zbog stečaja preduzeća). Od 45. godine žene se suočavaju sa nemogućnošću da ostvare jednaka prava na rad, ne samo u odnosu na svoje muške vršnjake – koji u tim godinama beleže najvišu stopu zaposlenosti, već i u odnosu na žene drugih starosnih kategorija. Jedan od ključnih razloga jeste da poslodavci imaju predrasude da su najefikasniji radnici uzrasta od 30. do 45. godine i između dva kandidata istih kvalifikacija i sposobnosti, u gotovo 2/3 slučajeva odabiraju osobu mlađu od 45 godina.

Indeks rodne ravnopravnosti koji se u Srbiji meri od 2016. godine, potvrđuje da nema nikakvog pomaka kada je u pitanju ravnopravna participacija muškaraca i žena na tržištu rada i da će uz u dosadašnji tempo promena, biti potrebno 58 godina da se dostigne puna rodna ravnopravnost u domenu rada. Udruženje „Žene na prekretnici“ se zalaže za povećano uključivanje žena na tržište rada kao ključnom koraku ka ekonomskoj ravnopravnosti.

Projekat “Povećano zapošljavanje žena 45+ kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja” realizuje se u okviru programa podrške javnom zagovaranju Pokret Polet, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Trag fondacija u partnerstvu sa Centrom za socijalnu politiku i u saradnji sa Koalicijom za razvoj solidarne ekonomije – KoRSE. Za sadržinu ovog materijala isključivo je odgovorno udruženje “Žene na prekretnici” i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije. #EUzaTEBE

 

Podržite lakše uključivanje žena 45+ na tržište rada

Da li znate da žene starije od 45 godina čine polovinu od ukupnog broja žena prijavljenih na evidenciji Nacionalne službe zapošljavanja? Veliki deo njih čeka na posao do 10 godina. Iako su radno sposobne i voljne da rade, one nailaze na diskriminaciju na tržištu rada najčešće zbog svojih godina i pola.

Kako bi se ova situacija promenila, neophodno je da žene 45+ budu prepoznate kao teže zapošljiva kategorija što će im omogućiti lakši pristup aktivnim merama zapošljavanja.

Stoga nam je potrebna vaša pomoć. Potpišite inicijativu da se u Akcioni plan za period od 2024. do 2026. za sprovođenje Strategije zapošljavanja u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. godine, unesu izmene i da se kao jedna od kategorija teže zapošljivih lica uključe „lica starosti 45 i više godina, a posebno dugoročno nezaposlene žene“ (umesto „lica starosti 50 i više godina“).

Ova inicijativa rezultat je višegodišnjeg rada Udruženja „Žene na prekretnici” na ovoj temi, a potkrepljena je istraživanjima, kampanjama, razgovorima i anketama sa ženama i sa poslodavcima. Zahtevi su u skladu sa Zakonom o rodnoj ravnopravnosti, a ove novine u javnim politikama u oblasti zapošljavanja, koje bi se odnosile na unapređenje položaja žena starijih od 45 godina na tržištu rada, doprinele bi njihovom lakšem zapošljavanju i ostvarivanju Ustavom zagarantovanog prava na rad.

Inicijativu možete podržati svojim potpisom na sledećoj stranici: LINK
INICIJATIVA ZA IZMENU I DOPUNU KATEGORIJA TEŽE ZAPOŠLJIVIH LICAPreuzmi

INICIJATIVA ZA IZMENU I DOPUNU KATEGORIJA TEŽE ZAPOŠLJIVIH LICA

 

INICIJATIVA ZA IZMENU I DOPUNU KATEGORIJA TEŽE ZAPOŠLJIVIH LICA U POSTUPKU IZRADE AKCIONOG PLANA ZA PERIOD OD 2024. DO 2026. GODINE ZA SPROVOĐENJE STRATEGIJE ZAPOŠLJAVANJA U REPUBLICI SRBIJI ZA PERIOD OD 2021. DO 2026. GODINE 

Predlažemo da se u Akcionom planu za period od 2024. do 2026. godine za sprovođenje Strategije zapošljavanja u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. godine, kategorija „lica starosti 50 i više godina”, zameni sa lica starosti 45 i više godina, a posebno dugoročno nezaposlene žene”. 

Imajući u vidu da će ove godine započeti proces izrade drugog Akcionog plana za period od 2024. do 2026. godine za sprovođenje Strategije zapošljavanja u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. godine, slobodni smo da predložimo određene novine, koje bi se odnosile na unapređenje položaja žena starijih od 45 godina na tržištu rada, a sve u cilju njihovog lakšeg zapošljavanja. Pri tom se pozivamo na Zakon o rodnoj ravnopravnosti koji prepoznaje osobe starije od 45 godina kao jednu od teže zapošljivih kategorija. 

Žene su prema statističkim podacima mnogo češće izložene diskriminaciji prilikom zapošljavanja, nego muškarci, i ukoliko se u budućnosti ne napravi neka značajnija promena, biće potrebno još 58 godina da se ostvari puna rodna ravnopravnost u domenu rada i time zatvori postojeći rodni jaz na tržištu rada koji danas, prema raspoloživim podacima iznosi 14,7 procentnih poena u korist muškaraca.

 

Projekat “Povećano zapošljavanje žena 45+ kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja” realizuje se u okviru programa podrške javnom zagovaranju Pokret Polet, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Trag fondacija u partnerstvu sa Centrom za socijalnu politiku i u saradnji sa Koalicijom za razvoj solidarne ekonomije – KoRSE. Za sadržinu ovog materijala isključivo je odgovorno udruženje “Žene na prekretnici” i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije. #EUzaTEBE

 

Šest decenija do rodne ravnopravnosti u domenu rada

Ukoliko se ne napravi neka značajna promena, biće potrebno još 58 godina da se ostvari puna rodna ravnopravnost u domenu rada i zatvori rodni jaz na tržištu rada, koji danas iznosi 14,7 procentnih poena u korist muškaraca, rečeno je na okruglom stolu koji je organizovalo udruženje “Žene na prekretnici” u okviru projekta “Povećano zapošljavanje žena 45+kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja”

Neke od preporuka za unapređenje položaja žena na tržištu rada, a posebno žena 45+, su povećanje novčanih sredstva koja se izdvajaju za aktivne mere zapošljavanja, povećanje učešća žena u finansijskim merama aktivne politike zapošljavanja, unapređenje sistema kurseva koje nudi NSZ, kao i niži porezi i doprinosi za niže zarade, ali i uvođenje socijalnih penzija, takođe, bi doprineli poboljšanju položaja žena iz ove kategorije.

U diskusiji su učestvovali predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društevni dijalog, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, institucije Poverenika za rodnu ravnopravnost, Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i profesorka Jelena Žarković koja je predstavila svoje istraživanje “Mere aktivne politike zapošljavanja”, i docent Filip Bojić.

Zaključci Okruglog stola “Šest decenija do rodne ravrnopravnosti”

Beograd, 8. Maj, 2023. godine+

  • Ostvarivanje prava na rad je od izuzetnog značaja jer je se radi o pitanju egistencije I ono predstavlja preduslov za ostvarivanje svih ostalih prava.
  • Istraživanje o diskirminaciji koje institucija Poverenika za ravnopravnost redovno izvodi pokazuje je ona i dalje izražen na tržištu rada.
  • Više od jedne trećine svih pritužbi koje stižu na adresu institucijie Poverenika za ravnopravnost tiče se diskriminacije u oblasti rada I zapošljavanja I  glavne prituže su na disktriminaciju baziranu na rod  (žene) I godine.
  • Treći indeks rodne ravnopravnosti u Republici Srbiji iz 2021. godine pokazuje da postoji napredk u smislu povećane participacije žena I muškaraca na tržištu rada ali je zabrinjavajuće što se pri tome ne smanjuje rodni jaz već se on naprotiv povećava – od 14 procentih poena na 14.7 procentnih poena izmeren 2018. godine.
  • Da ako se nešto odlučno ne preduzme, biće potrebno još 59 godina za postizanje rodne ravnopravnosti u domenima koje indeks rodne ravnopravnosti obuhvata (rad, novac, znanje, vreme, politička moć i zdravlje)
  • I dalje postoje strukturne prepreke u pružanju jednakih šansi ženama kao i muškarcima na tržištu rada
  • Žene su više zastupljenje u nefinansijskmi programima I merama zapošljavanja, a da je posebno nisko učešće žena preko 50 godina.
  • Pravni okvir za rodnu ravnopravnost predstavlja značaj korak napred u ostvarivanju rodne ravnopravnosti I uvodi neke novine kao što su prvo pominjanje neplaćeniog kućnog rada ili prihvatanje kategorije žena 45+ kao jedna od teže zapošljivih kategorija.

Preporuke

  • Potrebno je povećati učešće žena u finansijskim merama aktivne politike zapošljavanja
  • Potrebno je povećati novčana sredstva koja se izdvajaju za aktivne mere zapošljavanja pošto se one stalno smanjuju I danas su na nivour manjem od 0,1 procenat BDP
  • Potrebno je u narednim godinama ubrzati diskusiju o uvođenje socijalnih penzija jer, a po rečima savetnica NSZ, uskoro će na evidenciji ostati samo stariji ljudi, muškarci i žene, posebno žene  koje nemaju ostvarenih 15 godina radnog staža jer su veći deo svog radnog veka provele u neformalnoj ekonomiji
  • Bitno je kako da se princip rodne ravnopravnosti – što nalaže i Zakon o rodnoj ravnopravnost– unese u druge javne politike a kada je u pitanju zatvaranje rodnog jaza na tržištu rada prevoshdono u javne politike koje se tiču zapošljavanja.
  • Pošto imamo vrlo dobro mapirane probleme I vrlo dobare zakonske okvire, potrebno je da svi radimo zajedno – državne institucije, akademija, civilni sektor, poslodavci – kako di došlo do napredtka u ostvarivanju rodne ravnopravnosti  I zatvaranja rodnog jaza u svim oblastima, a posebno u oblasti rada I novca.

 

Projekat “Povećano zapošljavanje žena 45+ kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja” realizuje se u okviru programa podrške javnom zagovaranju Pokret Polet, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Trag fondacija u partnerstvu sa Centrom za socijalnu politiku i u saradnji sa Koalicijom za razvoj solidarne ekonomije – KoRSE. Za sadržinu ovog materijala isključivo je odgovorno udruženje “Žene na prekretnici” i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije. #EUzaTEBE

 

Kako usaglasiti potrebe poslodavaca i nezaposlenih žena 45+

U Beogradu, 17.07.2023. godine, Udruženje „Žene na prekretnici“ je u saradnji sa Infostudom organizovalo diskusiju „Kako usaglasiti potrebe poslodavaca i nezaposlenih žena 45+“ u kojoj su učestvovali predstavnici institucija – Nacionalne službe za zapošljavanje i Unije poslodavaca Srbije, kao i predstavnici poslodavaca.

Cilj skup je bio da se u razgovoru sa poslodavcima rasvetle njihove potrebe za radnom snagom, sagledaju postojeće prepreke, ali i mogućnosti za zapošljavanje žena starijih od 45 godina i time usklade potrebe poslodavaca za radnom snagom i potrebe žena koje čekaju svoju šansu za zaposlenjem.

Skup je organizovan u okviru projekta “Povećano zapošljavanje žena 45+kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja”.

Opširnije…

Projekat “Povećano zapošljavanje žena 45+ kroz rodno odgovorne politike zapošljavanja” realizuje se u okviru programa podrške javnom zagovaranju Pokret Polet, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Trag fondacija u partnerstvu sa Centrom za socijalnu politiku i u saradnji sa Koalicijom za razvoj solidarne ekonomije – KoRSE. Za sadržinu ovog materijala isključivo je odgovorno udruženje “Žene na prekretnici” i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije. #EUzaTEBE

 

Izveštaj sa diskusije „Kako usaglasiti potrebe poslodavaca i nezaposlenih žena 45+“

Sve više govori se o nedostatku radne snage sa jedne strane, a sa druge strane broj nezaposlenih žena 45+ na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) raste.

Kako povećati zapošljavanje žena 45+ u Aleksandrovcu, Kragujevcu i Čačku

 

Izveštaj Kragujevac

Preuzmi

Izveštaj Aleksandrovac

Preuzmi
Scroll to Top