BALKANSKI FOND ZA DEMOKRATIJU, PROJEKAT NEMAČKOG MARŠALOVOG FONDA SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA
“Zatvaranje rodnog jaza na tržištu rada kroz osnaživanje žene 45+”
Trajanje projekta: 15. septembar, 2018. – 15. septembar, 2019.
Dugoročni cilj
Dugoročni cilj projekta je da doprinese zatvaranju rodnog jaza na tržištu rada u Srbiji kroz ekonomsko i društveno osnaživanje nezaposlenih žene starosti 45+, kao i kroz zagovaranje zasnovano na empirijskim podacima, preciznom istraživanju i pažljivoj analizi.
Specifični ciljevi
Cilj 1. Ekonomski i društveno osnažiti žene koje su bez posla u godinama 45+ kroz treninge/radionice, građenje njihove svesti o pravu na dostojanstven rad, i jačanju njihovih kapaciteta za društveno angažovanje.
Cilj 2. Povećati svest javnosti i ključnih aktera, uključujući državni i privatni sektor, o problemu diskriminacije na tržištu rada po osnovi godina i pola i o mogućim rešenjima kroz razvijanje empirijskog materijala za ciljano/specifično zagovaranje.
Cilj 3. Izgraditi partnerstvo za privatnim sektorom, relevantnim državnim institucijama i civilnim društvom u cilju zagovaranja i lobiranja za promene u politici i praksi zapošljavanja kako bi došlo do ekonomskog boljitka starijih radnica i doprinelo zatvaranju rodnog jaza na tržištu rada.
Lekcije naučene na Sastanku o ženskom preduzetništvu, 21.06.2019.
Pravni okvir
Udruzenje sa jednom ekonomskom delatnoscu je najcesci oblik pravnog postojanja; onog trenutka kada se opredelimo za nesto konkretno lako cemo resiti pravni okvir I registraciju; Udruženje koje je prvo neprofitno a kada proširi mrežu i stabiliše tim, ragistruje se kao preduzeće. Konkurisanje za sredstva I donacije. Kao udruženje ne plaćaju porez, na kraju godine moraju da urade finansijski izveštaj
Oprema i prostor
Udruženja mogu dobiti prostor od lokalnih vlasti, naročito u unutrašnjosti, ali za repromaterijal se sami snalaze. Prostor je uglavnom dobiven od lokalnih vlasti (gradskih); ili se krenulo sa privatnim prostorom (pocetak Art manije). Oprema se moze delimicno kupiti od subvencije Nacionalne sluzbe, mada je za ozbiljan pocetak i kupovinu operme i repromaterijala potrebeno nekoliko hiljada eura (Dar DD); Nijedno udruzenje ne daje repromaterijal svojim clanicama.
Koji proizvod je najrentabilniji
Suveniri sa etno motivima, ručno izrađeni, su najčešći proizvod koji nude udruženja. Suveniri, etnomotivi preoblikovani da korespondiraju sa savremenim trendovima (tihe knjige, torbe sa etnoprintom, vunene lutkice obučene u nošnje, predmeti od pustovane vune, tkanii sl.). Takodje, koji ce se na neki nacin izdvajati od ostalih proizvoda. Kvalitetni suveniri koji nisu isključivo etno. Neka udruženja se bave i obukom mladih za različite ručne radove.
Formiranje cena
Mora se prilagođavati ciljanoj publici. Strano tržište (kao I strani turisti) I korporacije jedine opcije za skuplje predmete. Obicno se racuna materijal x 3, alij e potrebno cenu menjati i prilagodjavati trzistu. Napraviti jedan jeftiniji i jedan skuplji prozivod i tako doci do isplativnosti. Ne zavise cene od ličnih potreba proizvođača već od kvaliteta proizvoda. „Bezbolnije“ da se krene sa proizvodima, koji ne iziskuju preskupe materijale i izradu, barem dok se ispituje tržište i razrađuje prodaja. Važno osmisliti i opredeliti se koje proizvode možemo i želimo da izrađujemo, kako bi dalje moglo da se razmišlja o mestima i načinu prodaje
Marketing
Sajmovi i bazari dobri za upoznavanje loklanog tržišta. Zapostavljena prodaja preko interneta. Svi ističu značaj marketinga, ali malo ko ga ima. Uglavnom se prodaja vrši na raznim etno sajmovima, bazarima i sličnim skupovima. Internet prodaja je jako malo zastupljena. Neophodna je strategija.
UŽP u Kragujevcu 2019.
Preduzetništvo kao način ekonomskog osnaživanja žena koje su ostale bez posla starosti 45+
Završna radionica, u okviru projekta „Preduzetništvo kao način ekonomskog osnaživanja žena koje su ostale bez posla starosti 45+“, održana je 10. maja 2019. god., u Kragujevcu, u sali Regionalne privredne komore Šumadije i Pomoravlja.
U prvom delu završne radionice, polaznice je pozdravio Predrag Lučić, direktor Regionalne privredne komore, istakavši da će RPK i dalje podržavati rad UŽnP, kao i žene koje se odluče na preduzetništvo i to minimum godinu dana od započinjanja posla. U saradnji RPK i UŽnP planiran je nastavak edukativnih programa od septembra meseca, na zadovoljstvo učesnika.
Predsednica Upravnog odbora, g-đa Mima Perišić, u znak zahvalnosti na saradnji i podršci, uručila je zahvalnicu g-dinu Predragu Lučiću.
UŽnP je u saradnji sa udruženjem “Putokaz Kragujevac” iz Kragujevca, uspešno realizovalo dvomesečni ciklus radionica, a takođe, uspostavljena je i saradnja sa nadležnim institucijama.
U ime Udruženja “Putokaz Kragujevac”, g-đa Snežana Milisavljević uručila je plaketu zahvalnosti predsednici Upravnog odbora, g-đi Mimi Perišić.
U okviru završne radionice, održana je radionica „Veštine prezentacije“,koja je izazvala veliku pažnju polaznica, a predavač je bila Snežana Milisavljević .
Dvodnevne trening radionice na opštini Palilula, u okviru projekta – „Preduzetništvo kao način ekonomskog osnaživanja žena koje su ostale bez posla, starosti 45+ godina“, su održane 10. i 11. oktobra 2018. godine, uz podršku Gradske opštine Palilula, a predavači su bili Tijana Sekulić, SMS konsultant, CEFE trener i vlasnica agencije AT CONSULTING i Maja Grizelj, konsultant, CEFE trener i direktorka Economic Research Group d.o.o
Obuka za nezaposlene žene starosti 45+ u Nišu
“Preduzetništvo i drugi vidovi alternativnog zapošljavanja kao način ekonomskog osnaživanja žena koje su ostale bez posla starosti 45+” tema je radionice koja će biti održana u u Oficirskom domu, mala sala, ulica Orlovića Pavla 28a, u četvrtak, 11. aprila o.g. od 10:00 do 14:00 sati.
Radionica je besplatna, namenjena nezaposlenim ženama kojima je potrebna priprema za pronalaženje novog posla i/ili ženama koje planiraju pokretanje sopstvenog posla, u cilju pružanja informacija i veština potrebnih za prevazilažeje poteškoća, pokretanje preduzetništva i eventualno udruživanje.
Teme prve od planiranih pet radionica su: uvod u komunikaciju; kako otkriti sopstvene preduzetničke veštine; kako krenuti od ideje do pokretanja sopstvenog posla.
Tokom sledeće četiri radionice, korak po korak, svim zainteresovnim polaznicama biće pružene kompletne informacije o načinu pokretanja sopstvenog posla, mogućnostima obezbeđivanja novčanih sredstava, ali i podrškama i pomoći u traženju posla, kao i mogućim oblicima udruživanja. Edukativni program ekonomskog i društvenog osnaživanja žena ostvaruje se kroz seriju radionica i savetovališta.
U radu prve radionice učestvovaće: Mima Perišić i Svetlana Cerović, iz Udruženja „Žene na prekretnici“ i Lela Saković, konsultant za komunikaciju, osnivač edukativnog centra “Poslovna komunikacija – može i bez stresa”. Takođe, predstaviće se i ženska udruženja iz Niša.
Udruženje „Žene na prekretnici“ do sada je organizovalo preko 117 radionica kroz 9 edukativnih ciklusa, kao i preko 46 grupnih i 173 individualnih savetovališta, pravnih, psiholoških, finansijskih i preduzetničkih za preko 500 polaznica iz Beograda.
Zainteresovane mogu da se prijave mail-om: info@zenenaprekretnici.org
Broj polaznica je ograničen, prijave se primaju do popune broja zainteresovanih.
Završna radionica u Nišu
U okviru obuke za nezaposlene žene starosti 45+ u Nišu, održana je završna radionica u petak, 07. juna, u maloj sali Oficirskog doma, ulica Orlovića Pavla 28a u Nišu, na kojoj se govorilo o različitim oblicima udruživanja (socijalno preduzeće, zadruge, udruženje građana).
Radionicu su organizovali udruženje “Žene na prekretnici” iz Beograda u saradnji sa udruženjem Protecta iz Niša i Kancelarijom za lokalni ekonomski razvoj i projekte.
Na radionici se govorilo o:
- kako udruživanjem možemo postići cilj
- koji oblik udruživanja odabrati
- koje su mogućnosti i očekivanja
U okviru radionice, održao je predavanje Dejan Mitić, iz Asocijacije za ruralni razvoj Kamenice, osnivač i direktor Prve poljoprivredne socijalne zadruge.
Takođe, Mima Perišić i Svetlana Cerović, iz udruženja “Žene na prekretnici”, su sumirale postignute rezultate i govorile o novinama u sledećem edukativnom ciklusu i unapređenju programa.